Ocenenia IT GALA 2014

Na spoločenskom večere IT GALA sa vo štvrtok 25.9. 2014 odovzdávali prestížne ocenenia IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA, IT PRODUKT a IT PROJEKT roka 2014. Ceny udeľuje neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Tradícia udeľovania týchto prestížnych ocenení pokračuje už štrnásty rok.

Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty, realizované v danom roku. Odborná komisia zostavila aj tento rok širšiu nomináciu viac ako 200 osobností, firiem, produktov a projektov z oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie piatich osobností, piatich firiem, piatich produktov a piatich projektov bez určenia poradia.

V kategórii IT OSOBNOSŤ roka 2014 sa víťazom stal Igor Kolla, generálny riaditeľ, ANTIK Telecom s.r.o. a ANTIK Technology s.r.o.
Pracoval na dizajne ANTIK set-top boxov pre scrambling v analógovom televíznom káblovom prenose, na hlasových službách cez coax, pripravoval interaktívne teletextové hry a podobne. Experimentoval so zobrazovaním webových stránok cez teletext pomocou DTMF tonovej voľby na tradičnom analógovom telefónnom systéme, ktorý sa považuje za predchodcu dnešného internetu v televízii. 

Igor Kolla, generálny riaditeľ, ANTIK Telecom s.r.o.

Telekomunikačný biznis začal využitím hybridnej 2,4GHz bezdrôtovej technológie a káblového ethernetu vo veľkých obytných zónach mesta. lgor Kolla vyvinul špeciálny dizajn technológie stereofotoaparatov a prenosu videa, ktoré boli použite na kontrolu robotov v prevádzke spracúvajúcej nukleárne odpady. Podieľal na výskumnom projekte vývoja vizualizácie skenovania mozgu a technológie na lokalizáciu nádorov. Je vizionárom IPTV, ktorý sa nebojí myslieť odvážne a dobre nápady realizovať s dôrazom skôr na vyššiu pridanú hodnotu než vysokú finančnú návratnosť investície.

V kategórii IT FIRMA roka 2014 sa víťazom stala spoločnosť RESCO spol. s r.o.
Vlajkovým produktom spoločnosti Resco je mobilná CRM aplikácia, ktorú celosvetovo využíva viac ako 600 firemných zákazníkov a desiatky tisíc používateľov. Všetky produkty Resco sa predávajú celosvetovo (s najväčší dopytom v severnej Amerike a západnej Európe), pričom pomer z hladiska tržieb 99% predstavuje zahraničný export.

PF__9346.jpg

Produkty Resco využívajú organizácie ako ako sú CocaCola, Unilever, Samsung, NASA, U.S. Army, CERN ale aj zdravotnícke kliniky, hasičský zbor v Oslo, Červený kríž vo Veľkej Británii či sirotinec na Haiti. Spoločnosť Resco sa stala jedným z celosvetových lídrov vo vývoji cross-platformových mobilných riešení, známym vo svete ako prvotriedny technologický partner, pričom ide o čisto slovenskú firmu, ktorej celý vývoj produktov prebieha na Slovensku. Resco je dôkazom, že i malá firma zo Slovenska sa dokáže presadiť na vysoko-konkurenčnom a občas turbulentnom globálnom trhu.

V kategórii IT PROJEKT roka 2014 ocenenie tento rok získal projekt Mobilná aplikácia Dôvera.
Vďaka tejto aplikácii si klient/užívateľ môže ako prvý na Slovensku vyskúšať mHealth, v ktorom sa nachádza národný aj Európsky preukaz poistenca, jeho zdravotná karta, adresy a otváracie hodiny lekární, pohotovostí, SOS karta prvej pomoci s najdôležitejšími údajmi o zdravotnom stave. Aplikácia tiež pripomenie preventívne prehliadky, upozorní na liekové interakcie a informuje sa o schválenej hospitalizácii. Projekt prihlásila spoločnosť DÔVERA zdravotná poisťovňa, a.s.


V kategórii IT PRODUKT roka 2014 sa víťazom stal produkt ESET Mobile Security od spoločnosti ESET, spol. s r.o.Produkt je určený na ochranu smartfónov a tabletov s operačným systémom Android pred rôznym typom malware. Obsahuje moduly pre Anti-Phishing, Anti-Theft, Security Audit, SMS&Call filter. Doteraz si ho stiahlo viac ako 4 000 000 používateľov. 

PF__9294.jpg

Tento rok porota udelila aj špeciálne ocenenie za celoživotný prínos v oblasti IKT a uviedla tak do siene slávy Juraja Oravca, vedúceho Divízie rádiokomunikácií, Výskumného ústavu spojov, n.o. Banská Bystrica.

PF__9301.jpg

O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Mário Lelovský (ITAS), Boris Tytykalo (SITA), Jozef Šupšák (eFOCUS), Ondrej Macko (PC REVUE), Ján Šebo (CTF), Filip Hanker (Živé.sk), Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (ITnews.sk) a Martin Drobný (INFOWARE).

Ocenenia IT OSOBNOSŤ a IT FIRMA roka 2014 boli udelené 25. septembra 2014 na slávnostnom večere IT GALA. Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT SUMMIT a IT GALA organizujú ITAS a Digital Visions, vydavateľ magazínov PC REVUE, INFOWARE, WINK a portálu ITnews.sk.